00.55 Пета страна света: прича – Андреа Штифт: Протеза за зубе и Need for Speed
Више
Petak, 23. april 2010, 20h
Pozorišni klub ’’Zeleno zvono’’
Ш чиме у Evropu?
- kulturna ponuda Vojvodine -
Da li je Evropi interesantno ono što mi ovde nazivamo visokom kulturom ili će mnogo bolji prolaz imati nešto drugo?
Ako je neko etabliran u svojoj mikrosredini da li može da uspe na većem prostoru?
Drugačije rečeno, ako imate slikara koji je održao pedeset izložbi u svom gradu, dobio gomilu nagrada, predsedavao u desetinama komisija ali ne može da proda sliku ni rodbini, koliko je realno da on uspešno predstavlja kulturu svoje zajednice. I da li će umesto njega prostor dobiti neko drugi?
O tome govore Volfgang Kloc, direktor regionalne kancelarije Fondacije Hajnrih Bel za Jugoistočnu Evropu, Igor Marojević, pisac, novinarka Brankica Drašković, kritičar Vladimir Arsenić te Srđan Srdić i Srđan Papić, predstavnici festivala kratke priče Kikinda Short.
I još:
Primeri uspešne prakse:
Film o Kikinda šortu i o Meškarkama iz Aradca
Koncert Ženskog harmonikaškog sastava - Meškarke, Aradac
Udruga Kurs organizira rezidencijalni boravak u Splitu. Pozivaju se književnici i prevoditelji iz centralne i jugoistočne Europe da se do 15. svibnja prijave za sudjelovanje.
Pokretanjem rezidencijalnog programa Marko Marulić i razvijanjem promotivnih aktivnosti vezanih za boravak stranih autora i prevoditelja u Splitu, Udruga Kurs ima za cilj omogućiti suvremenim europskim autorima i prevoditeljima bolje upoznavanje literarnih, kulturoloških i socijalnih prilika u Hrvatskoj, a posebno u Splitu, dok se istodobno domaća publika upoznaje s odabranom europskom književnom scenom.
Uz partnere u projektu: Grad Split, Ministarstvo Kulture RH i Traduki, Udruga Kurs je osigurala stipendije za autore i prevodioce u 2010. godini i smještaj u srcu starog grada. Pisac u gostima koristi vrijeme stipendije za svoj rad, a pored toga će imati predstavljanja i upoznavanja s kulturnim životom Splita. U periodu boravka organiziraju se čitanja i sudjelovanja na tribinama u gradskoj knjižnici, školama i literarnim radionicama.
Stipendija uključuje organizirani smještaj u opremljenom stanu u centru grada u trajanju od četiri tjedna i pokrivanje troškova boravka u iznosu od 800 Eura.
Termini boravka: travanj, svibanj, rujan, listopad, studeni u 2010. godini
Termin boravka u maju mjesecu je od 27. maja do 27. lipnja 2010 godine.
Prijava mora sadržavati:
- curriculum vitae (na hrvatskom, engleskom ili njemačkom);
- punu adresu (kontakt telefon i e-mail adresa);
- popis objavljenih djela;
- kratak opis planova rada u Splitu;
- pismo preporuke izdavača ili udruženja pisaca.
Aplikacije poslati na:
Udruga Kurs
A. Mihanovića 27
21000 Split
Hrvatska
ili na e-mail adresu: info@kurs.hr
Brod knjižara – natječaj za kratku priču
Hrvatski kulturno-turistički projekt Brod knjižara-Brod kulture priopćio je kako ove godine po prvi puta raspisuje natječaj za najbolju kratku priču, koji započinje 26. travnja i traje do 31. svibnja.
Priča koja se šalje na natječaj, mora biti dugačka od četiri do deset kartica teksta, a glavna nagrada je objava priče u Zbirci, tjedan dana plovidbe i promocija na turneji Broda knjižare.
Sve pristigle radove pregledat će žiri koji čine glumac i književnik Enes Kišević te književnik, profesor, scenarist i kolumnist Ludwig Bauer. Oni će, zajedno s organizatorom projekta i managerom u kulturi Igorom Gerenčerom, odabrati pobjednika i još devet najboljih radova.
Svih 10 radova biti će objavljeno u zajedničkoj Zbirci. I dok će prvonagrađeni imati priliku sudjelovati na ovogodišnjoj turneji i plovidbi Brodom knjižarom, gdje će promovirati Zbirku, za ostalih devet autora čije će priče također biti objavljene u Zbirci, organizirat će se jednodnevno gostovanje, promocija i potpisivanje Zbirke na turneji Broda-knjižare.
Svi radovi mogu se slati na adresu: brod.prica@gmail.com. Objava pobjednika kratke priče biti će u lipnju 2010. godine.
Potporu natječaju za najbolju kratku proču u sklopu ovogodišnje turneje Broda kulture 'Brod knjižara', dalo je i Ministarstvo kulture, navodi organizator projekta 'Brod knjižara' Igor Gerenčer.
Brod knjižara svojim bogatim kulturnim sadržajem promiče kulturu čitanja i pisanja, okupljajući na svojim turnejama brojna uvažena imena hrvatske književne scene. Samo u posljednje dvije godine preko palube Broda knjižare gostovalo je oko osamdesetak hrvatskih književnika, pjesnika i publicista.
Natječaj za najbolju zbirku kratkih priča
Webstilus klub i www.unibook.com raspisuju anonimni književni Natječaj za najbolju zbirku kratkih priča
1. Na natječaju mogu sudjelovati samo punoljetni autori i autorice
2. Zbirka treba sadržavati do 50 kratkih priča pisanih hrvatskim jezikom (uključujući dijalekte)
3. Na natječaju mogu konkurirati isključivo priče koje dosad nisu bile objavljene u tiskanom obliku
4. Zbirka priča mora biti potpisana šifrom i poslana kao Word ili PDF dokument (prilog ili attachment) elektronskom poštom s anonimne adrese, na E-mail info@webstilus.net Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
(Za Natječaj za najbolju zbirku kratkih priča). Zbirke koje na bilo koji način otkrivaju ime autora bit će diskvalificirane.
5. Zadnji rok za slanje zbirke na natječaj je 30. listopada 2010. godine
6. Rezultat književnog natječaja (naslov nagrađene zbirke) bit će objavljen na www.Webstilus.net i UniBook portalu 30. studenoga 2010. godine.
7. Nagrađeni autor dužan je u roku od 7 dana od objave rezultata natječaja (do 7. prosinca 2010. god.) dostaviti sljedeće podatke:
- šifru pod kojom je poslao svoju zbirku na natječaj (kao dokaz autorstva)
- puno ime i prezime
- adresu
- kontakt informacije: E-mail, telefon
- dokaz da je punoljetan
- kratku biografiju
8. Ako se nagrađeni autor ne javi u roku od 7 dana, povjerenstvo za dodjelu nagrade proglasit će pobjednikom natječaja sljedećeg autora koji je po bodovima najbliži prvonagrađenom autoru
9. Najboljem autoru bit će tiskana zbirka priča te priređena promocija knjige
10. Nagrađeni autor dobit će 10 besplatnih primjeraka svoje zbirke. Knjiga će biti u prodaji na www.unibook.com portalu te će autor od svakog prodanog primjerka dobivati autorski honorar.
Armagedon - natječaj za Zbornik pripovjedaka
U. G. K. R. „ARMAGEDON” raspisuje natječaj za Zbornik pripovjedaka koji će se dvojezicno (poljskii ex-yu jezici izuzev makedonskog i slovenačkog) u Poljskoj. U obzir dolaze autori koji radove dostave na jednom od navdenih jezika bez obzira na državuiz koje dolaze.
Pripovjetku, biografiju, fotografiju, adresu, mail adresu, web stranicu (ukoliko postoji) i broj telefona možete slati na sljedeće adrese:
Gordana Đurđev
ul. Plac Muzealny 13/5
50-035 Wrocław
Polska
mail: gordanad@op.pl
Emir Sokolović
ul. Hamida br. 5
72-000 Zenica
mail: sokolovic@bih.net.ba Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
Agnieszka Żuchowska-Arent
ul. Wężyka 11/46
32-580 Kraków
mail: agnieszka.zuchowska_arent@interia.plOva e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
Za sve informacije možete kontaktirati pomenute putem mail adresa.
Natječaj za priče o zvijezdama
Organizacijski odbor Festivala fantastične književnosti objavio je da je rok za slanje radova na natječaj za priče o zvijezdama 10. svibnja. Radove treba poslati na adresu Pučkog otvorenog učilišta u Pazinu, Šetalište Pazinske gimnazije 1.
Organizatori natječaja očekuju priče iz žanra znanstvene fantastike, fantasyja ili nadnaravnog horora koje obrađuju motive međuzvjezdanih putovanja ili astronomskih otkrića. Prozni uradci mogu imati maksimalno 18 tisuća znakova, a treba ih poslati otisnute na papiru te u elektronskom obliku na kompaktnom disku, uz priloženi životopis i osobne podatke.
Prosudbena komisija odabrat će pripovijetke za objavljivanje u zajedničkoj zbirci koja će biti predstavljena na Festivalu fantastične književnosti u kolovozu u Višnjanu i Pazinu.
Rezidencijalni program za književnike – natječaj
Pozivaju se književnici do 35 godina starosti, iz centralne i jugoistočne Europe, da se do 1. lipnja prijave za sudjelovanje na Natječaju za književne stipendije. Natječaj se organizira u sklopu Međunarodnog književnog festivala Vilenica.
CEI program stipendija za književne rezidencije oblikovan je s ciljem prekogranične suradnje i promocije mladih književnika u zemljama centralne Europe koje još nisu dio Europske Unije. Dobitnik stipendije osvaja novčanu nagradu u iznosu 5 000 eura te tromjesečni boravak u jednoj od država Inicijative centralne Europe, po izboru kandidata.
Članice Srednjoeuropske inicijative: Albanija, Austrija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Italija, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Poljska, Rumunjska, Srbija, Slovačka, Slovenija i Ukrajina.
Tri izabrana kandidata gostovat će na 22. međunarodnom književnom festivalu u Vilenici, koji se održava od 5. do 9. rujna u Sloveniji. Na otvorenju Festivala predstavit će se pobjednik CEI programa.
Prijava mora sadržavati:
- popunjenu prijavnicu;
- biografiju na engleskom jeziku (max. 1800 znakova bez razmaka);
- kopiju važeće osobne iskaznice ili putovnice, s vidljivim datumom i mjestom rođenja te državljanstvom;
- bibliografiju na engleskom jeziku (max. 3600 znakova bez razmaka);
- opis projekta, na engleskom jeziku, koji bi bio tema rezidencijalnog programa, te kontakt adresa u zemlji domaćinu (max. 4500 znakova bez razmaka);
- pismo preporuke na engleskom jeziku (max. 1800 znakova bez razmaka).
Kandidati se odabiru prema sljedećim kriterijima: 30% (3 boda) za bibliografiju, 50% (5 boda) za opis projekta, te 20% (2 boda) zapismo preporuke.
Prijave poslati na:
Slovene Writers’ Association
(Writer In Residence)
Tomšičeva 12
SI-1000 Ljubljana
Slovenija